Najlepšie prírodné materiály na výrobu pánskych košieľ: elegancia s dotykom kvality

Najlepšie látky pre pánske košele | BLOG | Lavard
Najlepšie látky pre pánske košele | BLOG | Lavard

Elegancia, pohodlie a trvanlivosť – to sú faktory, ktoré muži vyhľadávajú pri výbere perfektnej košele. Ale čo je to, čo robí košeľu skutočne výnimočnou? Tajomstvo sa skrýva v látke, z ktorej je vyrobená. V tomto článku prejdeme najlepšími materiálmi na výrobu pánskych košieľ a ukážeme vám, ako si vybrať tú správnu látku pre každú príležitosť.

1. Bavlna – Kráľovná medzi látkami

Asi pre vás nebude prekvapením, že kráľovnou medzi typmi látky pre výrobu košieľ (a nie len košieľ) je práve bavlna Je to skrátka klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. S jej mäkkosťou, odolnosťou voči pokrčeniu a priedušnosťou je ideálnou voľbou pre každodenné nosenie. Tu sú najpopulárne odrody bavlny:

A. Egyptská Bavlna: Považovaná za jednu z najluxusnejších bavlnených látok na svete, egyptská bavlna je známa svojou jemnosťou a leskom

B. Pima Bavlna: Táto vysokokvalitná bavlna je odolná voči noseniu a má dlhú životnosť.

3. Ekobavlna - tiež známa ako organická bavlna, je typ bavlny, ktorý sa pestuje bez použitia syntetických agrochemikálií ako sú pesticídy a hnojivá. Je to alternatíva k tradičnej bavlny, ktorá je často pestovaná s použitím týchto chemikálií

100% bavlna ako materál na výrobu pánskej košele | LAVARD

Typy väzieb bavlny - spôsob, akým je bavlna spájaná

Väzba predstavuje metódu, pomocou ktorej sa bavlnené vlákna spojujú do formy látky. Každý typ väzby prináša bavlnenej textílii jedinečný vzhľad, štruktúru a charakteristiky. Pozrite sa na súhrn najčastejšie používaných druhov väzieb:

Pánska košeľa z bavlneného popelínu

Popelín

V priebehu minulého storočia bola technológia výroby popelínu výrazne vylepšená, čo jej dodalo charakteristickú jemnosť, mimoriadnu príjemnosť na dotyk, a zároveň dostatočnú pevnosť.

Popelín sa osvedčuje ako ideálna voľba pre mužov, ktorí preferujú košele s minimálnou textúrou. Táto látka je tenká a ľahká, čo zaručuje pohodlie pri nosení. Napriek tomu môže byť v bielej farbe niekedy priehľadná. Z väzieb, ktoré sa používajú na košele, je popelín zvyčajne ten najjemnejší. Toto je vďaka jeho nevýraznej štruktúre, ale treba mať na pamäti, že môže byť tiež najviac náchylný na krčenie

Pánska košeľa z bavlny - oxfordský typ väzby

Oxford

V priebehu minulého storočia bola technológia výroby popelínu výrazne vylepšená, čo jej dodalo charakteristickú jemnosť, mimoriadnu príjemnosť na dotyk, a zároveň dostatočnú pevnosť.

Popelín sa osvedčuje ako ideálna voľba pre mužov, ktorí preferujú košele s minimálnou textúrou. Táto látka je tenká a ľahká, čo zaručuje pohodlie pri nosení. Napriek tomu môže byť v bielej farbe niekedy priehľadná. Z väzieb, ktoré sa používajú na košele, je popelín zvyčajne ten najjemnejší. Toto je vďaka jeho nevýraznej štruktúre, ale treba mať na pamäti, že môže byť tiež najviac náchylný na krčenie

Aj typ väzby oxford sa ešte rozlišuje na Royal Oxford, klasický Oxford a Pinpoint Oxford

Pánska košeľa z bavlny - twill typ väzby

Twill

Twill tkanie sa dá ľahko rozpoznať podľa jeho diagonálnych čiar alebo rebier. Tieto čiary môžu byť vedené zľava doprava alebo zprava doľava.

Twill je považovaný za veľmi odolný materiál. Diagonálny vzor dodáva látke vyššiu pevnosť a odolnosť voči oderaniu.Tetno typ môže byť mäkší a flexibilnejší ako iné typy tkania, čo poskytuje väčšiu pohodlnosť pri nosení.

Herringbone

Herringbone

Názov "herringbone" odkazuje na charakteristický vzor, ktorý pripomína kosti ryby, najmä sleďa (herring). Je to vzor usporiadaný do V tvarov, ktoré sú umiestnené vedľa seba a vytvárajú zrkadlový obraz.

Herringbone je variant twill tkania. Zatiaľ čo základný twill má jednoduchú diagonálnu štruktúru, herringbone rozširuje tento vzor tým, že odráža diagonálne riadky v pravidelných intervaloch, čo vytvára zaujímavý a komplexný vzor.

2. Ľan - prírodná elegancia na leto

Je to jedna z najstarších textilných látok na svete. Látka z ľanu je veľmi pevná, priedušná a schopná absorbovať veľa vlhkosti bez pocitu mokra. Jej rustikálny vzhľad je obľúbený v letných mesiacoch.

Výhody ľanovej košele: 

Pohodlný materiál: Ľan je prírodný materiál s vynikajúcimi vlastnosťami pri odvádzaní vlhkosti. Priedušná košeľa z ľanu je preto pohodlná na nosenie v teplom počasí - udržuje vás v suchu.

Antialergénny materiál: Ľan má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, čo znamená, že odoláva baktériám a hubám, čím pomáha udržiavať košeľu čistú a odolnú voči alergénom.

Trvácny, udržateľný materiál: Ľanová tkanina je veľmi odolná a ak sa o nu budete dobre starať, dlho vám vydrží

Ekologické hľadisko: Ľan je ekologicky prijateľný materiál, pretože jeho pestovanie nevyžaduje veľa pesticídov a herbicídov, a tiež je biologicky odbúrateľný.

Ľan ako materál na výrobu pánskej košele | LAVARD
Oblečenie z ľanu

Toto všetko znie ako ideálna voľba na leto, ale treba zvážiť aj nevýhody ľanu

Každá látka má svoje pre a proti a aj keď sa zdá, že ľan je ideálnym materiálom pre každý prípad, nie je tomu tak. Tu sú hlavné nevýhody oblečenia ľanu:

Krčivosť: ide o pomerne dosť ľahko krčivý materiál, čo môže byť nevýhodou najmä pri spodných častiach oblečenia - nohavice či dámske sukne - keď si sadáte a pod. Táto vlastnosť "odsudzuje" ľan na výrobu skôr bežného, neformálneho oblečenia, kde takéto pokrčenie nie je faux-paux v porovnaní s tým, ak by ste mali extra pokrčený oblek na nejakej formálnej udalosti

Ťažšia starostlivosť: Ľanové košele si vyžadujú špeciálnu starostlivosť pri praní a žehlení, pretože ich tkanina môže byť náchylná na škvrny a rôzne zdeformovanie strihu a pod.

Menej elastický materiál: na rozdiel od niektorých iných tkanín, ľan nie je príliš elastický, takže košeľa pre niekoho nemusí byť príliš pohodlná

3. Hodváb - symbol elegancie a luxusu

Hodváb je bezpochyby jedným z najluxusnejších a najjemnejších materiálov, ktoré sa môžu použiť pri výrobe oblečenia, vrátane pánskych košieľ. Tu je podrobný pohľad na hodváb ako materiál pre pánske košele:

Vlastnosti hodvábu:

A. Jemnosť: Hodváb je mimoriadne hladký na dotyk a má prirodzený lesk, čo mu dodáva luxusný vzhľad

B. Priedušnosť: Aj keď je to jemná tkanina, hodváb dobre dýcha, čo môže zvyšovať pohodlie pri nosení.

3. Termoregulácia: Hodváb má schopnosť udržiavať teplo pri chladnom počasí a poskytuje chlad pri teplom počasí, čo ho robí vhodným na celoročné nosenie.

4. Citlivý materiál: je to skrátka "romantický" materiál - citlivý - vyžaduje starostlivú údržbu. Je náchylný na poškodenie vodou, slnkom a chemikáliami.

hodváb ako prírodný materál na výrobu pánskej košele | LAVARD

Pánske košele z hodvábu sú ideálne najmä na formálne, spoločenské príležitosti. Ich lesklý vzhľad dodáva sofistikovanosť a eleganciu. Sú skvelou voľbou pre biznisové a obchodné stretnutia. Niektorí páni si vyberajú hodvábne košele pre dôležité obchodné stretnutia alebo prezentácie, kde chcú pôsobiť dojmom úspechu a rafinovanosti. Spájajú sa najmä s luxusnými značkami, ktoré ponúkajú hodvábne pánske košele v ich kolekciách.

Na záver...

Hoci sa košele z čisto prírodných materiálov zdajú tou ideálnou voľbou, výrobcovia používajú aj rôzne umelé, syntetické materiály, ktorých prítomnosť nemusí byť na škodu, skôr naopak. Je dobré vedieť a odskúšať na vlastnom tele, aké materiály sadnú práve vám, či máte radšej niečo elastickejšie alebo jemnejšie a pod. 

Práve prímesy rôznych materiálov neprírodného charakteru pridávajú častokrát oblečeniu pozitívne vlastnosti navyše, ktoré oceníte. Polyester, elastan, viskóza a mnohé iné, ktoré nájdete na štítku oblečenia, kde je uvedené z čoho je vyrobené. Dôležitý je pomer pridania týchto materiálov do celkového zloženia - ale najdôležitejší je váš pocit komfortu, aby ste sa v tom, čo nosíte, cítili naozaj pohodlne. Potom ho budete aj s radosťou nosiť a nebude vám zavadziať v šatníku.

* kompletnú ponuku nájdete osobne, v našej predajni LAVARD