Sprievodca labyrintom Dress Code bez straty cti (alebo topánok :D)

Sprievodca dress kódmi pre pánov | BLOG | lavard.sk
Sprievodca dress kódmi pre pánov | BLOG | lavard.sk

Je sobota a vaša schránka je plná pozvánok na rôzne udalosti - od firemného večierka, cez svadbu vášho priateľa či dokonca oslava úspechov športového tímu, v ktorom ste kedysi hrali. A to ešte nepočítame bežné dni v práci a spoločenské večery. Každá udalosť má svoj vlastný dress code a človek by si mohol začať myslieť, že navigácia týmto labyrintom oblečenia je takmer rovnaká výzva ako nájdenie cesty von zo začarovaného labyrintu. Ale bez obáv, tento článok vás provedie svetom dress code, aby ste si zachovali česť a možno aj topánky.

Základy "dreskódu" - od formálneho k neformálnemu

Predtým, než začneme s konkrétnymi situáciami a dekódovaním dresskódov, je dobré pochopiť základné kategórie:

Formálne: špička ľadovca. Black tie, White tie či Ultra formal, prípadne špecifické "odnože" Black tie ako napr. Creative Black tie či Black tie optional, sú na vrchole hierarchie a očakávajú od vás úplnú formálnosť.

Profesionálne: pod túto kategóriu spadajú dresskódy ako Semi formalBusiness casual alebo Business formal a stretnete sa s nimi väčšinou vo firemnom pracovnom prostredí, pri formálnych stretnutiach, na firemných večierkoch, koktail večierkoch a pod.

Neformálne: Smart casualCasual oblečenie je vhodné pre menej formálne spoločenské udalosti a je často kombináciou ležérnejšieho bežného oblečenia s formálnejším, napr. sakom či košeľou

Špecifické: Športové a tematické oblečenie pre rôzne špeciálne príležitosti

1. White tie

Je považovaný za najformálnejší zo všetkých dress kódov. Je to typ oblečenia, ktorý môžete očakávať na veľmi dôležitých a oficiálnych udalostiach, ako sú napríklad štátne bankety, formálne gala večery, alebo dokonca pri niektorých svadobných obradoch. Kód "White Tie" nesie s sebou históriu a tradíciu, a je považovaný za vrchol elegancie.Je to dress code, ktorý vyžaduje pozornosť k detailom a ukazuje úctu k príležitosti a ostatným účastníkom.

Čo si obliecť:

Pri "White Tie" dress code je pri pánoch typické nosiť frak, ktorý pozostáva z čierneho saka s typickým predĺžením na zadnej strane a čierne nohavice. K tomu patria aj čierne lakové topánky a čierne vysoké ponožky. Významným prvkom je biela vysoká golierová košeľa s dvoma alebo tromi gombíkmi a s piketovou náprsenkou, spolu s bielym motýlikom a často aj bielou vestou.

Cylinder či biele rukavice sú čerešničkou na torte tohto dress kódu, tieto doplnky sú však väčšinou voliteľné a pre niektoré typy udalostí nemusia byť zrovna ideálne.

Na čo si dať pozor:

Tento striktný dress kód dáva STOPku rôznym módnym výstrelkom či experimentom, vyhnite sa farbám, hodinkám na ruke (prípustné sú však tie klasické na retiazke), kravate či len polovičnému white tie dreskódu (nie nestačí, keď si dáte len frak, no obujete si ošúchané poltopánky)

2. Black tie 

Black Tie je označenie formálneho večerného dress code, ktorý je menej striktný než "White Tie", ale stále si vyžaduje vysoký stupeň elegancie. Najčastejšie sa s týmto dress kódom stretnete na galavečeroch, formálnych svadbách, operných predstaveniach a niektorých oficiálnych recepciách či banketoch.

Čo si obliecť:

Smoking je to kľúčovým prvkom "Black Tie" dress code. Môže byť čiernej alebo tmavomodrej farby, pričom sako má saténové alebo hodvábne klopy. Nohavice majú pozdĺž bokov saténové pruhy - lampasy. Klopy na saku a lampasy na nohaviciach musia spolu ladiť, rovnako ako materiál saka a nohavíc. Biela košeľa je samozrejmosťou a zvyčajne má zdobený predný panel a špeciálne manžety pre manžetové gombíky. Môže byť v klasickom strihu alebo so stojačikom. Čierny motýlik je základným a nevyhnutným doplnkom. Aj pri black tie dress code sú príspustné výlučne len lakovky.

Čierna vesta alebo šerpa: sú tradičnými prvkami, ale často voliteľnými v black tie outfite

Na čo si dať pozor:

Klasické business čierne obleky, lacno vyzerajúce obleky, nesprávny strih obleku (dĺžka nohavíc, rukávov aj saka), farebné výstrelky nielen v podobe samotného obleku a košele, ale aj v prípade doplnkov - motýlikov, kravaty, nelakované poltopánky

Menej tradičné varianty Black tie dress codu

Pri tom množstve pozvánok a udalostí, ktoré sa vám nahrnuli, sa môžete stretnúť aj s variantami Black tie Optional alebo Creative Black tie. Ak na pozvánke stojí prvá možnosť, teda Black Tie Optional, máte na výber medzi smokingom a čiernym oblekom - ktorý by však stále mal byť z kvalitného materiálu a nepôsobiť lacno. Rovnako tiež môžete zvoliť namiesto čierneho motýlika čiernu kravatu.

V prípade Creative Black tie vám gratulujeme, zrejme ste totiž dostali pozvánku medzi hollywoodske superhviezdy na nejakú výnimočnú udalosť. Alebo má usporiadateľ akcie, kde je takýto dress kód predpísaný, skrátka rád módu a jedinečnosť. Creative black tie, už podľa názvu, dáva priestor vašej kreativite - väčšinou, čo sa týka farby či vzorov saka - no stále by mal celkový outfit pôsobiť elegantne a noblesne.

Muž v čiernom obleku | Black tie dress code | Zdroj: https://pin.it/3O3PnYY

3. Semi Formal

"Semi-Formal" alebo v doslovnom preklade poloformálny dreskód, je menej striktný než "Black Tie" alebo "White Tie", ale zároveň vyžaduje viac formality ako "smart casual" alebo "business casual". Takže ide o akúsi zlatú strednú cestu. V závislosti od času a typu udalosti sa od vás očakáva, že budete oblečení elegantne, avšak nie príliš formálne. Väčšinou sa s týmto dress kódom stretnete na oficiálnych firemných večierkoch. 

Čo si obliecť:

Základom je kvalitný oblek, obvykle v tmavších farbách ako čierna, námornícka modrá alebo tmavá sivá na večerné udalosti a svetlejšie farby na denné udalosti. Bielou košeľou určite nič nepokazíte, no povolené sú aj iné farby, napr. svetlomodrá či béžová, dôležité je, aby bol celkový výsledok vkusný a elegantný. Kravata alebo motýlik vám pridajú na elegancii, nie sú však povinnosťou. Kravatu s potlačou Homera Simpsona však nechajte na bláznivú párty s kámošmi u vás doma. Obujte si kvalitné kožené poltopánky - kľudne aj v štýle "monk", oxfordky, brogue alebo mokasíny.

V rámci "Semi-Formal" dress code môžete uplatniť určitú mieru kreativity a osobného štýlu, ale je dobré držať sa základných pravidiel elegancie.

Na čo si dať pozor:

Vyvarujte sa prílišnej formalite - smokingu ale aj príliš voľnému štýlu - jeansy, tričká alebo tenisky...Príliš veľa doplnkov a bižutérie tiež je na osoh - platí pravidlo menej je viac. 

4. Business Formal

Hoci sa možno tento dress kód zdá rovnaký ako Semi Formal, je niečím rozdielny. Obe tieto kategórie dress code majú svoje miesto na spektre formálnosti, ale slúžia na rôzne príležitosti a majú rôzne očakávania. Business Formal je typický pre profesionálne a korporátne prostredie, napríklad pre dôležité obchodné stretnutia, konferencie alebo oficiálne večery s obchodnými partnermi. Business formal dreskód preto kladie dôraz na konzervativizmus a profesionalitu.

Čo si obliecť:

Ideálnou voľbou sú obleky tmavej farby z kvalitného materiálu a dobre padnúce. Biela košeľa, prípadne košeľa neutrálnych farieb a konzervatívna kravata. Nezabudnite na kvalitné kožené topánky, dobre vyleštené. V chladnejších mesiacoch je namiesto košeľe prípustný aj jednoduchý rolák. 

Celkový outfit má pôsobiť sofistikovane, elegantne a profesionálne - s ohľadom na to vyberte aj doplnky, tiež t platí pravidlo menej je viac (s prísnejším dôrazom ako pri Semi Formal dreskóde). 

Na čo si dať pozor:

V obchodnom svete sa často hovorí, že prvé dojmy sú kľúčové. A nič neovplyvňuje prvé dojmy tak, ako vaše oblečenie.Vyhnite sa preto zle sediacemu obleku, nekvalitnému obleku, zle uviazanej kravate, pestrofarebným kravatám s extravagantnými vzormi. Tabu sú tenisky či iná neformálna obuv, ako aj staré, ošarpané, nebodaj špinavé poltopánky.

Muž v tmavomodrom obleku | Business formal dress code | Zdroj: https://pin.it/4agTlfA
Muž v hnedom obleku | Business formal dress code | Zdroj: https://pin.it/4aCxQd8

5. Business Casual

Dress code "Business Casual" je v dnešnej dobe jedným z najpopulárnejších spôsobov oblečenia v profesionálnom prostredí. Ide o kombináciu profesionálneho a pohodlného oblečenia, ktorá vám umožní cítiť sa voľne, ale zároveň pôsobiť seriózne.

Čo si obliecť:

Sako nie je povinné, no ak sa pre neho rozhodnete, siahnite skôr po neformálnom, športovom type saka, blejzri. Klasická košeľa s dlhým rukávom, môže byť jednofarebná alebo s decentným vzorom. V chladnejšom počasí, na pridanie vrstvy môžete zvoliť jednofarebný pulóver, celkový dojem musí ale stále pôsobiť profesionálne a elegantne. Najlepšou voľbou pri nohaviciach bude typ Chinos, prípadne aj formálnejšie oblekové nohavice v neutrálnych farbách ako sivá, čierna, námornícka modrá alebo béžová. V tejto kategórii by mala byť obuv semi-formálna, ako sú loafery alebo elegantné členkové chelsea čižmičky, kľudne aj poltopánky.

Na čo si dať pozor:

Hoci niektoré moderné spoločnosti pripúšťajú džínsy v "Business Casual", je bezpečnejšie ich ponechať pre menej formálne príležitosti. Tričká a tielka zaraďte do neformálneho outfitu, do profesionálne nepatria, rovnako ako aj športové oblečenie a tenisky. Pohybujte sa vo farebnej škále neutrálnych farieb ako béžová, čierna, biela, sivá či modrá a vyhnite sa odvážnym a extravagantným vzorom.

6. Smart Casual

Smart Casual a Business Casual sú dva termíny, ktoré často spôsobujú zmätok. Obidva predstavujú uvoľnenejší prístup k oblečeniu, ale každý má svoje špecifiká. Smart Casual je dress code často uprednostňovaný pri menej formálnych spoločenských udalostiach, ako sú večerné stretnutia s priateľmi, menšie oslavy alebo návštevy reštaurácií. Pri smart casual je väčší priestor pre individualitu.

Čo si obliecť:

Práve väčší priestor pre individualitu otvára možnosti obliecť si napr.aj polo košeľu/tričko, sveter, rolák alebo dokonca dobré džínsy. Chinos nohavice sú taktiež skvelou voľbou, tie uprednostnite určite na večer. Blejzer je voliteľný. Košeľa môže byť aj vzorovaná a čo sa týka topánok, tu je konečne možnosť obuť si tenisky, ktoré by však mali byť jednoduché, čisté a elegantné. Skvelou voľbou sú tiež mokasíny. 

Na čo si dať pozor:

Síce je "Smart Casual" známy svojou flexibilitou a priestorom pre osobný štýl, aj tu existujú určité hranice, ktoré by ste nemali prekročiť, ak nechcete spadnúť do pasce falošnej neformálnosti alebo nevhodného štýlu.

7. Casual

Posledným dress codom, ktorý vám dnes predstavíme, je casual - teda vo voľnom preklade bežný, voľnočasový štýl. "Oblečenie bez etikety, ale s chuťou" by mohlo byť motto, keď hovoríme o "Casual" (neformálnom) dress code. Je to najmenej striktný spôsob obliekania, ktorý je zároveň vhodný pre široké spektrum situácií. Čo však neznamená, že by ste mali úplne opustiť všetky zásady dobrého vkusu.

Čo si obliecť:

V zásade môžete popustiť uzdu fantázií a obliecť si takmer čokoľvek. Pozor - TAKMER - platia tu tiež pravidlá, čo za casual štýl už považované nie je a mali ste si to skôr nechať na oblečenie doma, športové aktivity či na pláž (pozrite nižšie na sekciu na čo si dať pozor). Casual štýl vám dáva priestor zaobsatarať si nadčasové, kvalitné kúsky do vášho šatníka, ktoré pri dobrom zaobchádzaní budú s vami roky. Investujte do kvalitných jeansov, nohavíc, jednoduchých tričiek, polo tričiek, košieľ aj univerzálnych bielych, hnedých či čiernych tenisiek a kožených poltopánok

Na čo si dať pozor:

Tepláky a športové šortky si nechajte na behanie a do fitka, to sa za Casual štýl nepovažuje. Rovnako ako aj kraťasy na doma, tielka, plážové outfity.  Casual tiež neznamená, že budete vyzerať ako vandrák, takže dbajte na to, aby vaše oblečenie bolo rovnako čisté, nepoškodené, bez dier či bez viditeľných známok používania, ako aj pri iných dress kódoch.

Šaty robia človeka, ale nie sú všetko

Ak ste úspešne prešli týmto labyrintom dress code a dostali sa až sem, gratulujeme. Vydržte ešte chvíľku - už len pár múdrostí na záver. Je jasné, že správny výber oblečenia môže výrazne ovplyvniť, ako vás vnímajú ostatní. Oblečenie má moc prejaviť váš osobný štýl, odrážať profesionálny prístup alebo dokonca vytvoriť atmosféru pohody.

Avšak, nezabúdajme, že aj keď "šaty robia človeka", nie sú jediným kritériom hodnotenia. V konečnom dôsledku je váš charakter, schopnosti a spôsob, ako sa správate k iným, rovnako dôležitý, ak nie dôležitejší. Oblečenie je len "obal", ale čo je vnútri, to zásadne ovplyvňuje váš celkový dojem.

Takže, kým je dôležité rozumieť pravidlám oblečenia a vedieť, kedy a ako ich aplikovať, nezabudnite na ľudský element. Vždy buďte autentickí, budujte pozitívne vzťahy a dodržiavajte etiketu - a to nielen v šatníku, ale aj vo vašom živote.

Ešte nie je všetkým dress kódom koniec

V tomto článku sme vám predstavili len základné druhy dress kódov, s ktorými sa môžete bežne stretnúť. Existuje ich však viac, aj keď ide skôr o zahraničné špeciality, zvyky a pod., podľa ktoorých by ste sa mali riadiť. Ak teda ste nenašli dress kód v tomto sprievodcovi ani na iných slovenských portáloch, skúste pohľadať na zahraničných, zrejme naozaj pôjde o špecifický typ dress kódu tej-ktorej krajiny. 

Ak potrebujete pomôcť s výberom vhodného obleku, oblečenia, topánok alebo obuvi - neváhajte nás kontaktovať alebo idálne priamo navštíviť v našej predajni Lavard v Partizánskom. Budeme sa na vás tešiť.

P.S: Ponuka na našom webe nie je kompletná - tu nájdete len zopár ukážok z nášho sortimentu - na predajni toho nájdete omnoho viac. Tešíme sa na vašu návštevu.